Na žalost, ne bez posledica. Prve na liniji fronta tog modernog načina života ispred ekrana su naše oči. U slučajevima prekomernog izlaganja ekranima preporučuju se specijalne naočare.
Međutim, mogu li zaštitne naočare za kompjuter zaista da pomognu, od čega, koliko i na koji način će one zaštiti vaše oči, saznajte u nastavku.
Prema najnovijim društvenim studijama običan čovek, kancelarijski službenik recimo, ispred ekrana računara, uslovljen potrebama radnog mesta, provede 66 dana godišnje. Čak i da na taj broj ne dodajemo slobodne aktivnosti tokom kojih takođe koristimo računar, tablet ili mobilni telefon, činjenica da 2 od 12 meseci provedemo gledajući u ekran zvuči zastrašujuće.
Razmislite dobro da li biste bilo koji organ svog tela 66 dana godišnje ostavili bez zaštite.
Naočare za zaštitu od računara imaju specijalna sočiva koja filterima redukuju plavu svetlost i UV zračenje. Pogodne su za sve uzraste, čak i za decu koja od najranijeg detinjstva postaju aktivni korisnici računara i telefona, a još značajnije je što su prilagođene višesatnoj upotrebi. Možete ih nositi ceo dan i u svakoj prilici, a uz pažljivo izabran adekvatan okvir biće istovremeno čuvar vaših očiju i ukras vašeg lica.
Svesni važnosti zaštite od zračenja monitora, mnogi svetski brendovi kreiraju ramove sa uklopivim i lako zamenljivim zaštitnim staklima.
Sunčevu svetlost čini spektar boja, a na kraju spektra koji ljudsko oko može da vidi i koji je najbliži nama, nalazi se plava svetlost koja ima najkraću talasnu dužinu (400 – 475 nanometara) i najviše energije.
Najveći izvor plave svetlosti je upravo sunce, ali nju emituju i uređaji poput monitora računara, laptopa, tableta, mobilnog telefona i televizora. Ova svetlost pozitivno deluje na kognitivne sposobnosti i dobro raspoloženje, ali ima i negativnih strana.
Usled dugotrajne izloženosti izaziva smanjeno lučenje melatonina, odgovornog za uspavljivanje i čvrst san, i vremenom izaziva degeneraciju makule oka.
Naočare za plavim filterom rade na principu filtriranja štetne plave svetlosti pre nego što stigne do vaših očiju. Ovaj princip se zasniva na fizičkim svojstvima materijala koji se koriste za izradu stakala ili premaza na sočivima naočara.
Posledice izloženosti oka plavoj svetlosti skloni smo da negiramo, sve dok one ne postanu preveliko opterećenje za normalno funkcionisanje u svakodnevnom životu.
Plava svetlost može imati nekoliko potencijalnih negativnih posledica po oči:
Kada birate naočare za zaštitu od plave svetlosti, postoje nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir:
Ako vam trebaju dioptrijske naočare, uverite se da zaštita od plave svetlosti može biti dodata na vaša sočiva. Mnogi optičari i prodavnice optičkih proizvoda nude opcije zaštite od plave svetlosti za dioptrijske naočare.
Ukoliko ne nosite dioptrijske naočare za vas su idealne naočare za kompjuter bez dioptrije.
Svakodnevnim nošenjem zaštitnih naočara u situacijama kada su vaše oči izložene štetnom plavom zračenju, dok radite na računaru, telefonu ili gledate televizor, uspećete da umanjite i predupredite negativne posledice plave svetlosti ekrana.
Već posle nekoliko dana vaše će oči biti odmornije, neće peckati i suziti, glavobolje će biti ređe, a vid jasniji i manje zamagljen.
Vi ćete se osećati bolje, lakše i brže ćete uveče zaspati, a san će, kada se lučenje melatonina ponovo uravnoteži, biti miran, dubok i opuštajući.
U Optiplazi, uz stručne konsultacije i savet, možete ugraditi zaštitna stakla sa ili bez dioptrije, prema vašim potrebama, koje će biti idealna zaštita od zračenja monitora.