Kontaktna sočiva ili naočare? Ovo je dilema sa kojom se suočavaju mnogi kada je u pitanju korekcija vida. Obe opcije imaju prednosti i nedostatke, a konačan izbor uglavnom zavisi od ličnog ukusa, specifičnih potreba i stila života.
U ovom tekstu uporedili smo nošenje naočara i sočiva kako bismo vam pomogli da odredite koja opcija može biti najbolja za vas.
Naočare za vid ili kontaktna sočiva?
Kada primetite promenu u vašem vidu i oftalmolog vam ustanovi dioptriju, najpre se pitate: da li je bolje nositi naočare ili sočiva?
Dioptrijske naočare su obično prva stvar koja nam pada na pamet i najklasičnije rešenje. Tradicionalno, svi verujemo da su one najbolji način da se poboljša funkcionalnost našeg vida. One nisu samo alat koji nam olakšava vid, već i deo aksesoara i modni dodatak koji oslikava našu ličnost.
Nekada su sočiva bila drugi izbor posle klasičnih naočara, danas su, zahvaljujući tehnologijama koje ih čine sve efikasnijim, široko rasprostranjena. Ona se prave kako za oftalmološke potrebe korekcije vida, tako i za estetske, kada želite da menjate boju očiju.
Međutim, ne smemo zaboraviti da su to predmeti koji dolaze u bliski kontakt sa okom, zahtevaju određene mere predostrožnosti i ne smeju se koristiti površno. Njihova upotreba je mnogo složenija od jednostavnog nošenja naočara.
Sočiva ili naočare – iskustva, prednosti i mane
Leto ili zima, mačke ili psi, jabuke ili pomorandže? Mnogi izbori u životu se zasnivaju na preferencijama. Ali, da li je odgovor na pitanje sočiva ili naočare ukorenjen u preferenciji ili postoji definitivan zaključak?
Najefikasniji način da se odgovori na to pitanje je istraživanje prednosti i nedostataka oba tipa rekvizita za korekciju vida.
Na osnovu iskustva većine korisnika stiče se utisak da životni stil, udobnost, praktičnost, estetika i, naravno, budžet igraju odlučujuću ulogu u procesu donošenja odluke.
Pre nego što se odlučite da li naočare na daljinu ili kontaktna sočiva, imajte na umu da jedan nije nužno bolji od drugog. Svaki ima svoje benefite i nedostatke u pogledu oštrine vida, širine vidnog polja, komfora nošenja i zdravlja očiju.
Koje su prednosti i mane kontaktnih sočiva?
Prednosti nošenja kontaktnih sočiva:
-
Neprimetna su i ne ističu se na vašem licu. Neće se sukobljavati sa šminkom i blokirati poglede na vašu perfektno nanesenu maskaru i senku za oči.
-
Širina vidnog polja – Sočiva pokrivaju celu površinu očiju i kreću se zajedno sa njima, što obezbeđuje besprekornu korekciju vida. Ova prednost se odnosi najviše na naš periferni vid. Zahvaljujući širem vidnom polju i kontaktu sa rožnjačom minimizuje se kosi upad svetlosti što može biti naročito korisno kod noćne vožnje, po magli ili po kiši.
-
Korekcije različitih problema sa vidom – Savremena meka kontaktna sočiva omogućavaju ljudima da efikasno koriguju miopiju, dalekovidost, astigmatizam i prezbiopiju.
-
Savršeno nivelišu oči – U slučaju značajnih razlika dioptrije između jednog i drugog oka i dalje stvaraju homogen vid, za razliku od naočara koje teže uspevaju da izjednače dioptrijske disbalanse.
-
Komforna su kada ste aktivni ili ako se bavite sportom – Tokom brojnih aktivnosti i sporta, kontaktna sočiva ostaju na mestu. Možete se slobodno kretati, skakati, plesati, trčati i baviti se svim sportovima.
-
Promena boje očiju – Kada želite da promenite izgled, možete eksperimentisati sa sočivima u drugoj boji.
Mane nošenja kontaktnih sočiva:
-
Zahtevaju besprekornu higijenu i održavanje – Nošenje sočiva zahteva redovno i pažljivo čišćenje kako bi se izbegle potencijalne infekcije oka. Morate imati disciplinu u nezi, zameni, higijeni i skladištenju kontaktnih sočiva.
-
Mogu izazvati suvoću i iritaciju kada se dugo nose.
-
Neprikladna su za određene uslove – Za uslove života i rada u prisustvu prašine, hemijskih isparenja, turbulencije vazduha i velikih nadmorskih visina, ne mogu se koristiti sočiva, već isključivo naočare za korekciju vida.
-
Teže rukovanje – Stavljanje, vađenje i nošenje sočiva često je komplikovano početnicima dok se ne naviknu na rutinu, naročito ako nisu vešti. Učenje kako da ubacite i izvadite sočiva je u početku zastrašujuće, jer uključuje dodirivanje očne jabučice.
-
Nedostatak komfora – Nije svakom prijatno da nosi sočiva. Određeni ljudi osećaju nelagodnost, posebno ako imaju osetljive oči ili određene alergije.
-
Sindrom kompjuterskog vida – Nošenje određenih sočiva dok radite za računarom može povećati rizik od naprezanja očiju.
-
Spavanjem sa kontaktnim sočivima rizikujete infekciju – Ako vam se dogodi da spavate sa sočivima, povećaćete rizik od infekcije oka od 6 do 8 puta. Sočiva toliko dobro naležu na očnu jabučicu da sprečavaju suze da ispiraju bakterije iz oka tokom sna.
-
Ne preporučuju se svima – Pored očnih kontraindikacija (suvo oko, hronični blefaritis, halazion, pterigijum) i opštih kontraindikacija (hipertireoza, dijabetes, patologije kože), korišćenje kontaktnih sočiva nije preporučljivo ako uzimate određene vrste lekova.
-
Cena - Kontaktna sočiva mogu biti skuplja od naočara. Ograničen vek trajanja zahteva češću zamenu što predstavlja i dodatni trošak i obavezu.
Koje su prednosti i mane naočara?
Ako su naočare za vid vaš optimalan izbor za korekciju vida, saznajte njihove prednosti i nedostatake.
Prednosti dioptrijskih naočara:
-
Jednostavne su za upotrebu – Naočare su najlakši izbor, jednostavno ih stavite na lice i spremni ste za redovne aktivnosti. Nema direktkog kontakta sa očima, sterilisanja, podešavanja i slično.
-
Lake su za održavanje – Ne zahtevaju dezinfekciju, specijalne rastvore i kompleksno održavanje. Dovoljno ih je samo čistiti specijalnom krpicom od mikrovlakana i povremeno oprati blagim deterdžentom i vodom.
-
Štite vaše oči – Naočare su fizička barijera za prašinu, vetar i sitne čestice koje bi vam mogle ući u oči. One su prepreka između vaše delikatne rožnjače i spoljnog sveta. Naročito su poželjne one sa UV filterima koje će vas zaštititi od štetnih sunčevih zraka. One ne samo da štite unutrašnjost, već i spoljašnost oka i očnih kapaka.
-
Nema rizika od infekcije – Naočare ne dodiruju oko, tako da nema rizika od infekcije ili iritacije kao što je slučaj kod sočiva.
-
Modni dodatak – Čak i oni kojima nije potrebno poboljšanje vida nose naočare bez dioptrije kao modni dodatak kako bi izrazili svoj stil i ulepšali crte lica.
-
Bezbroj opcija i modela okvira – Različite boje i dezeni okvira u zavisnosti od vaših estetskih preferencija, dostupni su vam u optikama onda kada želite promenu.
-
Ne zahtevaju često menjanje – Naočare imaju dug vek trajanja i ne moraju se često menjati, osim u slučaju korigovanja dioptrije ili fizičkog oštećenja, što ih čini ekonomičnijim rešenjem na duže staze.
-
Prilagodljiva stakla – Naočare mogu imati stakla koja se prilagođavaju vašim različitim potrebama. U ponudi su bifokalna, progresivna, fotoosetljiva sočiva koja omogućavaju jasniji vid na različitim udaljenostima i u različitim svetlosnim uslovima.
Mane dioptrijskih naočara:
-
Ograničen periferni vid – Okvir može ometati periferni vid smanjujući vidljivost okoline. Ovo je rešivo upotrebom naočara sa poluramom ili naočara bez rama.
-
Zamagljivanje stakla – Promena temperature i vlažnosti prouzrokuje zamagljivanje stakla. Takve situacije vam remete vidljivost i zahtevaju reakciju. Specijalan premaz na staklima rešiće ovaj potencijalni problem.
-
Refleksija - Stakla mogu reflektovati svetlost i izazvati odsjaj koji ometa vid. Ovo je posebno neprijatno u uslovima jakog osvetljenja ili noću kada svetla automobila ili ulična rasveta mogu biti izvor refleksije. Na sreću, i ovo je nešto što se može rešiti korišćenjem posebnih premaza na staklima.
-
Ometanje fizičkih aktivnosti – Tokom sportskih i ostalih aktivnosti gde postoji rizik od pada ili lomljenja, nošenje naočara nije praktično. Ukoliko ipak želite da nosite naočare tokom treninga na tržištu su u ponudi sportske naočare sa dioptrijom.
-
Estetski doživljaj – Pojedine osobe jednostavno ne vole da nose naočare jer im se ne dopada kako izgledaju sa njima. Mi smo mišljenja da za svako lice postoji savršen par dioptrijskih naočara.
-
Mogu se oštetiti – Naočare nisu imune na habanje, posebno ako nemaju premaz otporan na grebanje.
Da li su bolja sočiva ili naočare?
Izbor između kontaktnih sočiva i naočara zavisiće uvek od vaših potreba, ali naočare često nude veću praktičnost i manji rizik od komplikacija. One ne zahtevaju stalno održavanje i mogu služiti kao modni dodatak.
Čak i ako većinu radnog dana koristite sočiva, trudite se da uvek imate par dioptrijskih naočara pri ruci. Dobro je da povremono odmorite oči od sočiva. Naizmenična upotreba naočara pruža očima potrebnu pauzu i omogućava im da se oporave, čime se poboljšava opšte stanje vašeg vida.
Posetite nas u Optiplaza prodavnicama i pomoći ćemo vam da odaberete naočare koje ćete skidati sa lica jedino dok spavate.