Kada je iznad dozvoljenih granica, može da ošteti očni živac i da dovede do glaukoma. Ovaj podmukli, tihi neprijatelj oka često se javi bez jasnih simptoma, ali njegovi signali postoje i nikako ih ne smemo ignorisati.
U narednim redovima saznajte koji su to suptilni, ali ključni signali koji zahtevaju hitnu pažnju.
Očni pritisak je najjednostavnije objasniti kao silu koju očna vodica (tečnost unutar oka) vrši na zidove oka. Ovaj pritisak pomaže da oko zadrži svoj pravilan oblik i omogućava njegovo nesmetano funkcionisanje.
Kada se dogodi da očni pritisak poraste i postane hronično visok, javljaju se simptomi kao prvi signali problema. Nekada su ovi simptomi neprimetni, pa ih je teško odmah prepoznati.
Bilo koji od navedenih simptoma može biti signal da intraokularni pritisak nije u ravnoteži. Zato je važno redovno ga kontrolisati u oftalmološkim ordinacijama, gde će lekar specijalnim instrumentom, tonometrom, utvrditi njegovu vrednost.
Povišen očni pritisak je teško direktno osetiti. On u početku neće izazvati jasne simptome.
Kako se situacija pogoršava i pritisak raste, javljaju se određeni signali koji ukazuju na problem. Osećaj neprijatnosti ili tupog bola u oku, praćen glavoboljama u predelu čela ili slepoočnica je najčešći signal. Zamućen vid, pojavljivanje svetlosnih krugova oko izvora svetlosti, kao i postepeno smanjenje perifernog vida, mogu biti pokazatelji povišenog očnog pritiska.
Ozbiljniji slučajevi daju crvenilo oka, mučninu i povraćanje. Simptomi su često suptilni ili neprimetni, pa je jedini siguran način da se očni pritisak proveri redovan oftalmološki pregled.
Nema leka koji važi za najbolji za probleme sa očnim pritiskom. Tretman zavisi najpre od uzroka povišenog pritiska i specifičnog stanja samog pacijenta.
Najčešće oftalmolozi kao prvi izbor prepisuju kapi koje redukuju stvaranje tečnosti u očima i poboljšavaju protok.
Kada kapi ne pomažu u meri u kojoj je to potrebno, pribegava se drugim lekovima i tretmanima za smanjenje očnog pritiska. Ponekad su to oralni lekovi, a zatim laserski tretmani i na kraju hirurški zahvati. Najčešće se upotrebljavaju:
Očni pritisak nije konstantan u toku dana. On se menja i razlikuje se od osobe do osobe. Zdrave oči tečnost slobodno odvode kako bi očni pritisak bio stabilan.
Očni pritisak se proverava isključivo u oftalmološkoj ordinaciji pod stručnim nadzorom lekara, posebnim instrumentom koji se zove tonometar.
Za ovaj pregled postoji nekoliko bezbolnih i kratkotrajnih metoda za merenje:
Visok očni pritisak se medicinski zove okularna hipertenzija. Ako pritisak unutar oka pređe granicu od 21 mmHg, postoji opasnost od oštećenja očnog nerva i razvoja glaukoma.
Ukoliko se ne dijagnostikuje na vreme i ako se ne leči, može dovesti do trajnog gubitka vida.
Većina ljudi sa blago povišenim očnim pritiskom ne oseća simptome. Zato je važno redovno se kontrolisati i obratiti pažnju na signale poput zamućenog vida, čestih glavobolja, neprijatnosti u oku i promena perifernog vida.
Okularna hipertenzija se snižava najpre kapima za oči, a onda i lekovima koji smanjuju lučenje tečnosti i povećavaju njen odliv. U nekim slučajevima, oftalmolozi preporučuju laser ili operaciju kako bi se kontrolisao pritisak i smanjio rizik od glaukoma.
Kada se radi o povišenom očnom pritisku, nikako se ne treba oslanjati samo na prirodne metode bez stručnog nadzora. Pored medicinskih pristupa postoje i prirodni načini da se očuva zdravlje očiju i potencijalno smanji očni pritisak.
Očni pritisak i glaukom su blisko povezani, jer je povišen očni pritisak glavni faktor rizika za razvoj glaukoma, progresivne bolesti očnog živca.
Glaukom je suptilna bolest i u većini slučajeva pacijenti ne osećaju nikakve simptome, sve dok vizuelne promene ne uznapreduju. U većini slučajeva ova patologija napreduje bez očiglednih simptoma tokom dužeg vremenskog perioda. Najčešće zahvata periferiju vidnog polja, pa je asimptomatska u ranim fazama.
Ova bolest dovodi do progresivnog i nepovratnog propadanja optičkog nerva. Rezultat može da bude gubitak vida i slepilo ako se ne leči na vreme.
Redovno merenje očnog pritiska je ključ za rano otkrivanje glaukoma, posebno za ljude starije od 40 godina ili one koji imaju porodičnu istoriju ove bolesti.
Zato je važno da čuvate svoje zdrave oči i sprečite na vreme bilo kakve promene koje vam mogu ugroziti vid.
Posetite Optiplazu i proverite kakvo je zdravlje vaših očiju. Tu smo da odgovorimo na sva vaša pitanja i pomognemo vam da sačuvate vid.