Ukoliko očno sočivo i rožnjača nisu jednako zakrivljeni, već su na jednom mestu ravniji ili zakrivljeniji, dolazi do nepravilnog prelamanja svetlosti van tačke jasnog vida (na mrežnjači) što dovodi do stvaranja dioptrije.
Zato na pitanje šta je astigmatizam odgovaramo da to nije vrsta dioptrije, već mana koja dovodi do poremećaja vida, ali je izlečiva uz pravilno lečenje i dijagnostiku.
Uzroci astigmatizma često su pod kategorijom naslednih faktora jer genetika ima značajnu ulogu, te se može manifestovanti i odmah nakon rođenja, ali i u kasnijem životnom dobu. Može nastati i kao rezultat spoljašnjih faktora poput operacije, u vidu ožiljka ili nakon povrede oka.
Kod osoba koje pate od ove mane na rožnjači, vid je pretežno zamućen i na pitanje “kako vide ljudi sa astigmatizmom” mnogi opisuju kao gledanje kroz zakrivljeno ogledalo, ali propratni simptomi mogu biti:
Ukoliko sumnjate da imate posla sa ovom manom, nije dovoljno da samo ukucate na pretraživaču “astigmatizam oka simptomi”, već i da posetite svog oftalmologa i počnete sa terapijom.
Ako izuzmemo nasledni faktor i postojanje ove mane odmah po rođenju, astigmatizam se kod dece može manifestovati do njihovog prvog rođendana. Možda i najveća prepreka prilikom dijagnostikovanja ove mane kod dece je to što mala deca ne razlikuju dobar i loš vid. Upravo zato je važno preventivno posećivati lekara da bi se ovakve prepreke uklonile na vreme.
Sa druge strane, astigmatizam kod dece školskog uzrasta može se ispoljiti kroz glavobolje, umor, ili se javiti uz propratnu kratkovidost i dalekovidost. Naravno, pravilna i blagovremena dijagnostika dovešće do ispravljanja ove mane koja može imati negativnih uticaja na školarce.
Ukoliko ste ranije nosili dioptrijske naočare, ovo je veoma sličan način korigovanja astigmantizma, s tim što su stakla cilindričnog oblika kako bi pod određenim uglom mogla da koriguju ovu manu. To uglavnom predstavlja barijeru prvih nekoliko dana adaptacije zbog osećaja krivljenja slike prilikom kretanja, koji nestaje relativno brzo uz konzistentno nošenje naočara.
Ova metoda nije preporučljiva deci jer se sočivo stavlja direktno na oko kako bi korigovalo vid, proširilo vidno polje i ispravilo dioptriju. Uz savet oftalmologa moći ćete da pronađete idealnu vrstu sočiva za sebe, bilo da su ona tvrda, meka ili polutvrda.
Ukoliko je oftalmolog postavio dijagnozu astigmatizma čiji je nalaz nepromenjen tokom minimum šest meseci, postoji opcija laserske intervencije koja je potpuno bezbolna i izvodi se pod lokalnom anestezijom.
Jednostavne vežbe koje možete raditi svakodnevno su dobar način korigovanja astigmatizma. One služe jačanju očnog mišića i otklanjanju ove mane. Zbog svoje lakoće pogodne su i za decu, izvode se tako što ćete staviti palac ispred sebe pod uglom od 90 stepeni, a zatim ga pomerati u smeru kazaljke na satu i pažljivo pratiti očima. Počnite od dvanaestog podeoka časovnika, zadržite par sekundi i zatim pređite na naredni dok ne ispunite ceo krug.
Astigmatizam ne može biti magično uklonjen bez lekova ili druge vrste terapije, ali postoje vitamini koji vam mogu pomoći u procesu lečenja.
Iako je astigmatizam samo očna mana, a ne zapravo bolest, ovo ne treba da vas ohrabri da izbegavate redovne sistematske preglede kod oftalmologa. Ukoliko nemate dioptriju, jednom godišnje je sasvim dovoljno uraditi preventivne testove kako biste se osigurali da je sve u redu sa vašim vidom.